niedziela, 28 kwietnia 2013

Czeska dziesiątka - degustacja

Ostatnio miałem mało czasu by pisać na blogu, ale to nie znaczy, że zupełnie nic nie robiłem. Może nie były to jakieś spektakularne działania, ale przyciąłem winorośl, zlałem na cichą drugiego dolniaka i ostatnio dodałem partie cukru do żytniego. Więc choć mało postów w kwietniu to jednak coś robiłem.

Minęło 10 tygodni od warzenia dziesiątki więc czas na pierwszą degustację. Co prawda pierwsza odbyła się na zawartości kontrolnego peta - ale dziś otworzyłem pierwszą butelkę. Jednym słowem nie jest źle - a wręcz jest dobrze. Na pewno najlepsze z piw, które do tej pory uwarzyłem. 
Kolor słomkowy, niestety mało klarowny (choć jakoś mi to nie przeszkadza). Goryczka bardzo delikatna, dużo bardziej niż w brzeczce po warzeniu. Piana niezbyt wysoka, ale wreszcie utrzymująca się ładnych parę minut. Nasycenie jak dla mnie ok - cały czas delikatnie musuje. Piwo jest bardzo lekkie, ale czuć gorzki posmak trochę jak w Pilsner Urquell - to lubię. Naprawdę niesamowite dla mnie jest to jaką kolosalną różnicę w jakości piwa zrobiła zmiana sposobu zacierania. Na zdrowie :D


poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Wino z żyta - wersja 1.

Zachęcony bardzo fajnym artykułem o winie żytnim - naprawdę polecam przeczytać http://www.winodomowedwazero.blogspot.com/2013/02/wino-zytnie-nowa-odsona.html też postanowiłem nastawić podobne wino. 
Co prawda nad żytnim myślałem już dość długo, ale zawsze problemem była dostępność żyta. W końcu po długich poszukiwaniach nabyłem 4kg na bazarku na Kole. Zamiast wody bananowej lub rodzynek dodałem dla ciała 0,5 kg suszonych daktyli - co mi się ostały po winie daktylowym. Zresztą myślę nad tym by nie przetestować także przepisów z artykułu i nie porównać tego co wyszło. Ale po kolei:

1,3 kg żyta przepłukałem i przebrałem - straszna robota
0,5 kg daktyli pokroiłem na połówki i zalałem na kilka godzin wodą.
Żyto odkaziłem 50g kwasku cytrynowego rozpuszczonego w 2l wody - dołożyłem namoczone daktyle oraz jakieś 30g suszonych kwiatów czarnego bzu.
dodałem 1kg cukru rozpuszczony w 5l wody
drożdże ENARTIS CS + pożywka ENARTIS SUPERVIT

Za tydzień dodam pozostały cukier - 0,5 kg oraz 2l wody. Liczę na ok 10l, oczywiście wytrawnego, lekkiego wina o mocy ok 11% 







Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...